29 listopada 2021r. Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Oryginalne schody pozostają.

     Jak już informowaliśmy rozpoczął się remont schodów kolegiaty p.w. Przemienienia Pańskiego. Ich stopnie są kamienne, wykonane rękodzielniczo z kamienia, z którego wykonana jest również kamienna opaska fundamentu całej świątyni. Noszą ślady parafian przeszłości.

     Po rozłożeniu stopni schodów okazało się, że ich podbudowę stanowiła mieszanina piachu, żwiru i kamieni, a fundamenty kościoła kontaktujące się ze schodami nie były izolowane od wilgoci.

      Ze strony wykonawcy i grupy parafian wyszła wtedy propozycja, by po wykonaniu izolacji fundamentów i wykonaniu fundamentu podbudowy schody odtworzyć z eleganckiego, przemysłowo ciętego granitu strzegomskiego.

     Wojewódzki konserwator zabytków, do którego należy ekspercki osąd sprawy polecił odtworzyć na nowej podbudowie oryginalne schody. Uff!

     Kto wie jak potoczyłaby się sprawa, gdyby decydowała o niej demokracja parafialna.

     Panie Konserwatorze, dziękujemy!

                                                                                                  Andrzej Dobrowolski

 

        Czy wiecie, że ... na schodach kolegiaty 5 listopada 1916 odczytano niemiecko-austriacką proklamację utworzenia trzeciego Królestwa Polskiego, kierowanego - do czasu wstąpienia na tron króla - przez Radę Regencyjną? To państwo stało się administracyjnym fundamentem odradzającej się po rozbiorach Polski.

                                                                                                                AD

.