8 sierpnia 2022r. Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Ujawnienie się pewnej zależności społecznej.

     Czas Garwolina często przedstawia wypisy z książek filozoficznych udowadniających, że myślenie ludzi formowane jest w istotnej części przez zależności otaczające ich w życiu. Pamiętacie Państwo? Alexis de Tocqueville, Sokrates, Fryderyk August von Hayek , Feliks Koneczny ...

     Wielu Czytelników nie lubi tych tekstów, uważając je za teoretyczną gadaninę od której lepszy jest potok wiadomości agencyjnych innych garwolińskich stron (które oczywiście są pożyteczne, ale dla tych, którzy już umieją je krytycznie zinterpretować!).

http://www.czasgarwolina.pl     Ostatnie wybory przyniosły podział preferencji politycznych, zależny od historii wsi w dwóch częściach Polski.

     Na ziemiach zaboru austriackiego i rosyjskiego, gdzie doszło do rozdrobnienia własności ziemskiej i rozpowszechnienia jej i myślenia gospodarskiego wygrały kojarzone konserwatywnie PiS i PSL.

     Na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie nie rozparcelowano majątków ziemskich, zamieniono ich właściciela na dyrektora PGR zarządzającego parobkami jako pracownikami wygrała socjal-liberalna PO i SLD. Cóż, mentalność gospodarza jest inna niż mentalność pracownika.

     Widać jak na dłoni, że idee mają konsekwencje.

     Andrzej Dobrowolski 

Zagadka

     Obydwaj kandydaci na burmistrza Garwolina - by pozyskać przychylność wyborców - zgłosili poparcie dla budowy za pieniądze podatników skateparku, krytego lodowiska (!) i budownictwa socjalnego w sytuacji zadłużenia Miasta spłacającego deficytową krytą pływalnię i budującego dom socjalny dużo droższy od wolnorynkowych ofert deweloperskich. Jesteśmy więc społeczeństwem gospodarskim czy pracowniczym?

          AD

 

"Dawne życie poszło w dal, 

Dziś na zimę ciepły szal, 

tylko koni ... żal." 

 

Maryla Rodowicz "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma!"


.