4 grudnia 2021r. Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Polecamy >>Czas Apokalipsy<<

     23 czerwca, we wtorek o 22.45 TVP Kultura wyświetli znakomity amerykański film "Czas Apokalipsy, Powrót". Namawiam Państwa do obejrzenia lub nagrania go, nawet jeżeli już kiedyś go oglądaliście. Wersja wyświetlana obecnie - bez cięć dokonanych przed skierowaniem filmu do pierwszego rozpowszechniania - jest dłuższa o 50 minut, jest przez to pełniejsza i bardziej zrozumiała.

       Film powstał w oparciu o książkę polskiego pisarza anglojęzycznego Josepha Conrada "Jądro ciemności", książkę opowiadającą o szalonym dowódcy belgijskim, który podczas wojny kolonialnej w Kongo zdezerterował i założył własne krwiożercze "państwo" w dżungli, w sercu lucyferycznego zamętu wojny.

       Reżyser filmu Francis Coppola przeniósł akcję opowieści do Wietnamu współczesnych sobie lat sześćdziesiątych.

      USA po wygranej II Wojnie Światowej zaczęły przejmowanie wpływów wyzwolonych od nazizmu (ale i pokonanych przez siebie) krajów europejskich w koloniach zamorskich. Wsparli przewrót we francuskich Indochinach, i przejęli je, w tym Wietnam, do swojej strefy wpływów. W latach sześćdziesiątych wybuchła wojna z północno-wietnamską komunistyczną partyzantką.

      Główny bohater filmu, kapitan Willard, człowiek tajnych służb USA zostaje posłany z misją zabicia amerykańskiego pułkownika Kurtza, który zdezerterował i założył w sercu dżungli swe "państwo". Podczas misji Willard staje się świadkiem obnażenia wartości niesionych zwyciężanym - "sex, drugs & rockendroll". (Jakże innym gospodarzem byli tu Francuzi, którzy oprócz panowania politycznego, przynieśli wiele dobrego i zżyli się z kolonią!). Kiedy dociera do Kurtza ten sam przyzwala na wykonanie rozkazu ...

        Ten film to szkoła krytyki własnego kraju z pozycji sprawiedliwości. Paradoksalnie - dobrze świadczy o amerykańskiej wolności myślenia. Tego od nich możemy się uczyć.

        .                                                                                  Andrzej Dobrowolski

 

W drodze do celu Willard spotyka francuską rodzinę trwającą na swej plantacji wraz z Wietnamczykami, pomimo dziesięcioleci wojny. "Wy, Amerykanie walczycie o wielkie Nic!".

http://www.czasgarwolina.pl.

.