3 października 2023r. Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Studenci o przyszłości Garwolina, część 3
Prezentujemy teraz trzecią pracę studencką będącą lekcją urbanistyki zaaranżowaną na planach Garwolina.

Jest to praca Agnieszki Kotowskiej, studentki 6 semestru, pracującej pod skrzydłami doktorów inżynierów architektury Ewy Pachowskiej i Tomasza Kazimierskiego.

Praca różni się od dwóch prezentowanych poprzednio, bo nie tworzy planu całego miasta, ale plan dzielnicy przyszłości. Rysunki umiejscowione są na przedmiejskich polach miasta. Kto spacerował Budzeniem, i szedł polną już drogą leżącą na jego przedłużeniu, ten wszedł na teren objęty planowaniem.

Projekt wydobywa z tego zakątka miasta urokliwy walor. Dzielnica jest dolinką strumienia Eliasza. (Eliasz dwieście lat temu był na tyle duży, że stał na nim młyn, po którym został staw zwany Kaczym Dołem). Otaczająca go wysoczyzna leży 10 metrów ponad poziomem wód Eliasza. Agnieszka Kotowska rozłożyła zabudowę narastająco od niskiej w pobliżu strumienia, coraz wyżej i gęściej ku wysoczyźnie. Główna myśl jej projektu jest, jak sądzę, możliwa do przeniesienia na tereny nadrzeczne Wilgi.

Projekt stanowi wartościową inspirację: oto jak pięknie mogłoby u nas być.

http://www.czasgarwolina.plPozioma czarna droga o którą opiera się czubem obszar planu to Granitowa przechodząca w Mieczników, a więc polna droga wiodąca od cmentarza wojennego do Niecieplina. Czub zwrócony w dół opiera się o końcowe zabudowanie Budzenia.


http://www.czasgarwolina.plWizualizacja osiedla od strony miejskich obszarów zwanych "starą żwirownią".

http://www.czasgarwolina.plTa wizualizacja z przeciwnego niż poprzednia kierunku. Dla samolotów nadlatujących z Góraszki.

http://www.czasgarwolina.plBlisko Eliasza leżą domki wokół dróg-sięgaczy zakończonych rondami.

http://www.czasgarwolina.plPrzy blokach oczywiście rozległe parkingi.


http://www.czasgarwolina.plWidok z góry. przy strumieniu - domki, potem na wznoszącej się stopniowo wysoczyźnie coraz wyższe bloki, z lewej strony szkoła, z prawej dom kultury.
http://www.czasgarwolina.plMN znaczy mieszkaniówka niska, MW - mieszkaniówka wysoka, UO - oświata, UK - kultura, MW/UH - mieszkaniówka wysoka z handlem i usługami.http://www.czasgarwolina.plZieleń między blokami - gniazda zieleni, a na obrzeżach osiedla wśród domków - coraz więcej wysokich drzew.
http://www.czasgarwolina.plZwracam uwagę, że po drugiej stronie Eliasza naszkicowano obszar dla bloków. Przez prace studenckie przewija się wspólny motyw konieczności wyznaczenia takich obszarów.http://www.czasgarwolina.plDołączamy się do gratulacji profesjonalistów dla Agnieszki Kotowskiej!
Andrzej Dobrowolski