Prezentujemy teraz trzecią pracę studencką będącą lekcją urbanistyki zaaranżowaną na planach Garwolina.
Jest to praca Agnieszki Kotowskiej, studentki 6 semestru, pracującej pod skrzydłami doktorów inżynierów architektury Ewy Pachowskiej i Tomasza Kazimierskiego.
Praca różni się od dwóch prezentowanych poprzednio, bo nie tworzy planu całego miasta, ale plan dzielnicy przyszłości. Rysunki umiejscowione są na przedmiejskich polach miasta. Kto spacerował Budzeniem, i szedł polną już drogą leżącą na jego przedłużeniu, ten wszedł na teren objęty planowaniem.
Projekt wydobywa z tego zakątka miasta urokliwy walor. Dzielnica jest dolinką strumienia Eliasza. (Eliasz dwieście lat temu był na tyle duży, że stał na nim młyn, po którym został staw zwany Kaczym Dołem). Otaczająca go wysoczyzna leży 10 metrów ponad poziomem wód Eliasza. Agnieszka Kotowska rozłożyła zabudowę narastająco od niskiej w pobliżu strumienia, coraz wyżej i gęściej ku wysoczyźnie. Główna myśl jej projektu jest, jak sądzę, możliwa do przeniesienia na tereny nadrzeczne Wilgi.
Projekt stanowi wartościową inspirację: oto jak pięknie mogłoby u nas być.

Pozioma czarna droga o którą opiera się czubem obszar planu to Granitowa przechodząca w Mieczników, a więc polna droga wiodąca od cmentarza wojennego do Niecieplina. Czub zwrócony w dół opiera się o końcowe zabudowanie Budzenia.

Wizualizacja osiedla od strony miejskich obszarów zwanych "starą żwirownią".

Ta wizualizacja z przeciwnego niż poprzednia kierunku. Dla samolotów nadlatujących z Góraszki.

Blisko Eliasza leżą domki wokół dróg-sięgaczy zakończonych rondami.

Przy blokach oczywiście rozległe parkingi.

Widok z góry. przy strumieniu - domki, potem na wznoszącej się stopniowo wysoczyźnie coraz wyższe bloki, z lewej strony szkoła, z prawej dom kultury.

MN znaczy mieszkaniówka niska, MW - mieszkaniówka wysoka, UO - oświata, UK - kultura, MW/UH - mieszkaniówka wysoka z handlem i usługami.

Zieleń między blokami - gniazda zieleni, a na obrzeżach osiedla wśród domków - coraz więcej wysokich drzew.

Zwracam uwagę, że po drugiej stronie Eliasza naszkicowano obszar dla bloków. Przez prace studenckie przewija się wspólny motyw konieczności wyznaczenia takich obszarów.

Dołączamy się do gratulacji profesjonalistów dla Agnieszki Kotowskiej!