14 sierpnia 2022r. Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Rekolekcje z odniesieniami do myśli Rene Girarda

http://www.czasgarwolina.plW parafii Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się przedświąteczne rekolekcje. Ksiądz rekolekcjonista opiera je na odniesieniach do myśli filozofa i antropologa francuskiego Rene Girarda.

Rene Girard opisywał tkwiąca w ludziach potrzebę mimetycznego przystosowania się do zachowań większości ludzi  i zrzucenia na kozła ofiarnego odpowiedzialności za zło. Nasi ateistyczni sąsiedzi zainteresowani jego opisem podłości komun ludzkich wobec wybranych osób znajdą wiele książek Girarda na stronie allegro.pl.                                               AD

"Dawna droga, która kroczyli ludzie niegodziwi" jest przedostatnią książka Girarda , opublikowana po raz pierwszy we Francji w roku 1985. Zajmuje sie on w niej analizą biblijnej przypowieści o Hiobie, widząc w jej bohaterze kolejna ofiarę kolektywnej przemocy, kolejnego kozła ofiarnego, nie godzącego sie jednak na przewidziany mu los. Girard splata watek historyczny ze współczesnym, ukazując temat obalonego idola i ludowej sprawiedliwości, opisując nagły i całkowity zwrot w opinii publicznej ewidentnie niestałej, kapryśnej  i dalekiej od jakiegokolwiek umiarkowania wspólnoty. 

.