22 stycznia 2022r. Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Poprawią prawo sprzedaży ziemi rolnej

Gazeta.pl, strona internetowa Gazety Wyborczej, opublikowała wiadomość "Już nie musisz być rolnikiem, by kupić ziemię rolną do 1 hektara. Sejm znowelizował ustawę".

"Według przepisów znowelizowanej w piątek przez Sejm ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, osoba nie będąca rolnikiem będzie mogła kupić działkę rolną do 1 hektara. Dotychczasowe przepisy mówiły o działce do 0,3 hektara. Ustawą zajmie się teraz Senat."

To ważna wiadomość, bo zniesiona zostanie restrykcja utrudniająca w Mieście handel ziemią, a więc i rozwój miejski. Teraz osoba nie będąca rolnikiem będzie mogła kupić działkę rolną o powierzchni do jednego hektara z przeznaczeniem na cele nieograniczone do rolniczych.

 Gazeta.pl informuje:

 "Jeśli powierzchnia nabytej ziemi rolnej przekroczy limit 1 hektara, właściciel będzie zobowiązany do podjęcia działalności rolniczej i nie będzie mógł sprzedać działki przez 5 kolejnych lat. Jeżeli właściciel ziemi będzie chciał ją sprzedać wcześniej, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zgodę do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a nie do sądu, jak dotąd."

 Oczywiście ta relacja dotyczy sejmowej wersji ustawy, być może Senat zmieni ją jeszcze. Ale mechanizm korekty prawa już ruszył.

                                                                                                            Andrzej Dobrowolski

 

.