24 października 2021r. Imieniny: Marcina, Rafała, Arety
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Krzysztof Mazurek zaprasza na spacer po lewobrzeżnym Garwolinie

Zapraszam Państwa do zapoznania się z niektórymi problemami garwolińskich Koszar, Działek, Zawad, Zarzecza, osiedli Rataja i "Górki" - jednym słowem - lewobrzeżnego Garwolina. Nie są one dostatecznie dobrze dostrzegane przez niektórych Garwolaków traktujących Stary Garwolin jak reprezentacyjny salon, a przedmieścia jak pokoje sypialne. Popatrzcie Państwo, ile potrzeb elementarnych czeka na zaspokojenie.


Oto mostek na kanale Ulgi w Alei Legionów. Za nim leży młodsza część miasta, licząca sto kilkadziesiąt lat.
Po lewej stronie, za drzewami leży osiedle Zarzecze. W ciągu ostatnich pięciu lat Zarzecze zyskało dobre drogi ...

Tak właśnie wyglądają drogi osiedlowe na Zarzeczu. Umożliwiają nie tylko wygodniejsze życie, ale i umiejscowienie tu firmy, do której dojadą kontrahenci i klienci.
Kłopotem Zarzecza jest zagrożenie przeciwpowodziowe, zostało ono dotknięte powodzią w roku 2005. Dla zapobieżenia przykrej powtórce tego wydarzenia, trzeba wybudować nie tylko przeciwpowodziowy zbiornik retencyjny pod Leszczynami, ale i mały lokalny zbiornik retencyjny poniżej osiedla Rataja. Zarzeczu bowiem zagrażają także wody spływające od strony wschodnich Koszar. Opowiem o tym za chwilę.

Przy frontowej zabudowie Zarzecza obfitującej w sklepy, w tym roku powstała zatoka postojowa poprawiająca warunki parkowania.
Zaś po drugiej stronie Alei Legionów, wjeżdżającym na ulicę Wiejską, ukazują się nowe, piękne bloki osiedla budowanego przez Cezarego Ochnika. Osiedle docelowo będzie miało 1000 mieszkańców.
Dla mnie, jako przewodniczącego rady rodziców szkoły w Koszarach jest to ważny sygnał o konieczności rozbudowy naszej szkoły, już dziś wypełnionej uczniami całkowicie.


O właśnie! Oto nowa część szkoły w Koszarach,  widok od strony skrzyżowania al. Legionów i ul. Dobrej.
W głębi widać nową salę gimnastyczną.
O przyczynach konieczności dalszej rozbudowy szkoły piszę więcej w tekście "Sygnalizuję problem".
Widok ulicy Dobrej.
Na parterze bloków usytuowane są lokale usługowe.
Widok z ich okien rozpościera się na nowe boisko Orlik.
Warto i tu zaznaczyć, że w naszej dzielnicy przybywa mieszkańców. Mówię o tym ciągle w kontekście konieczności tworzenia planów rozbudowy szkoły.Rzut oka na salę gimnastyczną od strony ulicy Dobrej - szkoła otrzymała ją na swoje 50 lecie.
A na zdjęciu niżej widok nowego boiska przyszkolnego - Orlika.
WYPADA MI PODZIĘKOWAĆ RADZIE MIASTA ZA DOBRĄ DECYZJĘ ZLOKALIZOWANIA OBOK NASZEJ SZKOŁY TEGO BOISKA.


Wróćmy do Alei Legionów i wejdźmy za posesję PKS, gdzie leży uliczka Gracjanów. Póki nie zabuduje się dostatecznie gęsto by wybudować tu ulicę, wypadałoby zainstalować tu przynajmniej oświetlenie.
Za szkołą skręca się w ulicę Rataja. Ta gęsto zamieszkała ulica, ma chyba najgorszą nawierzchnię w mieście. Szkoda, że Burmistrz nie zdążył wybudować tej ulicy w obecnym roku (nie zostały nawet sfinalizowane wykupy gruntów od właścicieli, którzy zaakceptowali zaproponowane przez miasto ceny), choć Rada Miasta zabezpieczyła pieniądze na ten cel.
Ulica Beethovena, która jest główną ulicą "Nowych Działek" zwanych także osiedlem Górki nadal pozostaje drogą gruntową, pomimo zapisanej na rok 2009 inwestycji drogowej.


Piesi zmierzający do centrum miasta z Nowych Działek, wychodząc z ulicy Beethovena, muszą przejść na drugą stronę ulicy Lubelskiej, i tamtędy zmierzać do - np. szkoły lub pracy.
A przecież jesteśmy w mieście - wypada zaplanować przykrycie rowu i wybudowanie na nim chodnika.
Widoczny na zdjęciu samochód wyjeżdża z ulicy Żeromskiego.

Ulica Żeromskiego - jak kilka innych ulic na Działkach - od kilkudziesiąciu lat wyłożona jest betonową trelinką.
Po wybudowaniu ulic na gruntowych drogach trzeba będzie poprawić je również i wyasfaltować.
Szkoda, że burmistrz zadecydował w tym roku o budowie niechcianej przez mieszkańców drogi serwisowej przy ul. II Armii WP, zamiast skierować pieniądze na oczekiwany przez mieszkańców remont chodnika prowadzącego do centrum miasta.
Ulica Spokojna była ostatnią z głównych dróg gruntowych Działek, w tym roku wreszcie wybudowaną dobrze.
Chciałbym zaznaczyć, że radnym, który wiele trudu włożył w budowę dróg na Działkach, ich boiska i boiska Orlik był Mirosław Piętka.

Widok szkoły w Koszarach i osiedla na Dobrej zza ulicy Lubelskiej od strony Działek.
Pomiędzy Działkami a Koszarami leży pusta jeszcze przestrzeń. Pusta do tego roku.
Wkrótce rusza budowa sklepu na rogu ulic Rataja i Lubelskiej.
A za naszymi plecami ....... leży działka, na której deweloper Wiesław Sowa właśnie rozpoczyna budowę bloków mieszkalno - usługowych podobnych do tych na Dobrej.
Będzie nas coraz więcej, więc pomyślmy o szkole i przedszkolu.

W dali bloki na Dobrej.Wejdźmy do Koszar.
Pralnia pozostała po 1 PSK najlepiej nadaje się na muzeum naszych strzelców.
O projekcie muzeum przeczytacie Państwo w tekście kolegi Andrzeja Dobrowolskiego "Katarzyna Królik przedstawia projekt muzeum".
A przy pralni - teraz opustoszałej, a w zwykłe dni zastawionej samochodami petentów sądu - potrzebny jest parking.Na zapleczu Koszar, powstanie wkrótce osiedle domów jednorodzinnych z nową ulicą Mickiewicza. Dzięki temu osiedle uzyska drugi, alternatywny wyjazd, co poprawi bezpieczeństwo osiedla.
Ulica Wiejska widziana od strony figury Chrystusa.
Widoczne na zdjęciu obniżenie terenu (przy drugim aucie) jest miejscem przepływu wód opadowych spod Sławin i Koszar ku rzece Wildze.
To droga podtapiania Zarzecza.
Żeby zminimalizować ryzyko podtopień jakie nasili się po wybudowani osiedla "Rataja" i wybetonowaniu jego podwórek i ulic, trzeba będzie stworzyć mały zbiornik retencyjny.
Żeby pokazać gdzie, musimy podjechać w stronę Górzna ....... mijając wybudowane ulice Zawady, Ogrodową, Źródlaną ...


... naprzeciwko Ogrodowej skręcamy w polną drogę, którą dzieci z Zawad chodzą do szkoły ...
(W oddali widać budynki dawnego FUZM, osiedle na Dobrej, gmach sądu; a puste pola to grunty po tegorocznej komasacji)... I na jej końcu na zapleczu dawnego FUZM, stoimy w miejscu w pobliżu którego winien powstać mały zbiornik retencyjny. Po lewej stronie.

Puste przestrzenie tu widoczne lada chwila zaczną zapełniać się domami jednorodzinnymi. To droga dzieci do szkoły.


Po przejściu tej błotnistej ulicy dzieci idąc do szkoły mijają bloki na ul. Dobrej.


Tu zdjęcie pokazuje styk osiedla na Dobrej, z magazynami Amisu. W oddali gmach sądu.

Zagospodarowanie przestrzenne tej dzielnicy jest chaotyczne, mam nadzieję, że pod wpływem przekształceń miejskiego prawa przestrzennego miejsce to będzie ewoluować w odległej przyszłości w stronę dzielnicy mieszkaniowej.

Duże to osiedle na Dobrej, prawda?A tu ten sam ciąg bloków widziany od strony szkoły.Połączenie ulic Dobrej i Rataja, przy hurtowni pana Jasińskiego, jesienią nie funkcjonuje, z oczywistych względów.

A może miasto wykupiłoby prywatną drogę łączącą ulice Rataja i Kawaleryjską, aby ułatwić życie mieszkańcom osiedla Rataja?
Czas kiedy miasto sprzedawało swe nieruchomości nieuchronnie dobiega końca, musimy przyzwyczaić się, że teraz będzie musiało je kupować.A to ulica Rataja, która już w tym roku miała być wybudowana.
Widok od strony końca ulicy.

Ulica Rataja ma wiele sięgaczy komunikujących domy z główną ulicą, są one już częstokroć uzbrojone w media, i czekają na wybudowanie.

 Krzysztof Mazurek z żoną Marią na pikniku w Koszarach.

Chciałbym przekonać wszystkich Garwolinian, że przy planowaniu rozwoju miasta winniśmy skupić się na sprawach - póki co - najprostszych - szkoły, przedszkola, drogi, chodniki.. 

Zdjęcia - Andrzej Dobrowolski

Krzysztof Mazurek