29 listopada 2021r. Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Komu służy Szkoła Główna Handlowa?

 Marcin Musiał z portalu interia.pl opisał propozycję Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH, by w Polsce wprowadzić podatek katastralny, to znaczy wysoki podatek obliczany od wartości domu, który zastąpiłby obecne umiarkowane podatki od nieruchomości.

 Argumentem, który ma przemawiać za wprowadzeniem tego podatku jest stosowanie go w Europie Zachodniej, tak jakby stanowiła ona dobry przykład do naśladowania.

 Dwa lata temu, podczas wakacji we Włoszech poznaliśmy Polkę z Rzeszowa, zamężną z Włochem i zamieszkałą we Włoszech od 20 lat. Opowiadała nam o euro-biedzie w Italii, i największym nieszczęściu jakie dotknęło jej rodzinę: ze względu na wysoki podatek katastralny musieli sprzedać dom odziedziczony po teściach i zamieszkać w wynajętym mieszkaniu w obcym mieście, gdzie wyjechali w poszukiwaniu zbilansowania kosztów życia. "Już nigdy w życiu nie będziemy mieli swojego mieszkania" - powiedziała. Podatek katastralny okazał się dla nich sposobem wydziedziczenia ze statusu materialnego i życiowego.

W Wielkiej Brytanii do podatku katastralnego dochodzi horrendalny podatek od spadku, przez co dzieci nie stać na przyjęcie w spadku domu rodziców. Często stają się przez to Nowhere men'ami , których majątek przejmuje National Trust. Takie podatki to pełzająca rewolucja bolszewicka, zamieniająca indywidualnych ludzi w masy ludzkie.

 Domostwo człowieka można rozumieć na dwa sposoby.

 Słynny rumuński religioznawca i prawosławny chrześcijanin Mircea Eliade mówił, że dom jest kosmosem człowieka. W nim jest oś świata człowieka; jego miejsce na ziemi; gniazdo rodzinne, odniesienie do przodków, plany dzieci; zakorzenienie w sensownym istnieniu; oparcie dla indywidualnej egzystencji i postawy obywastelskiej.

 Modernistyczny architekt z kalwińskiej Szwajcarii Le Corbousier mówił, że dom to maszyna do mieszkania.

 Kto myśli jak Le Corbousier jest zwolennikiem podatku katastralnego, kto myśli jak Eliade - jest przeciw.

 Komu służy Szkoła Główna Handlowa i jej ekspertyzy? Chcą przerobić Polaków na bezdomne widma zależne od Land-Lordów? "Wasze ulice, nasze kamienice"?

 Czy SGH zgłasza pomysły uproszczenia, zmniejszenia lub zniesienia podatku dochodowego? Czy zgłasza projekt powrotu rzymskiej zasady płacenia emerytury przez własne dzieci? Czy stawia projekt przywrócenia zasady domniemanej niewinności obywatela wobec urzędu? Nic mi o tym nie wiadomo.

 Komu służy SGH?

                                                                                                        Andrzej Dobrowolski

http://www.czasgarwolina.pl 

Giuseppe Maria Mitelli, ilustracje do "Bajek włoskich" opowiedzianych przez Italo Calvino

 

.