22 stycznia 2022r. Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Rusza budowa sześciopiętrowych bloków nad brzegiem rzeki.

 Garwoliński deweloper firma Czan rozpoczęła budowę osiedla sześciopiętrowych bloków na działce przy brzegu kanału melioracyjnego rzeki Wilgi zwanego Ulgą, przy ulicy Targowej. (https://czan.pl/podglad/apartamenty-nad-wilga/?s=1).

 Inwestycja zostanie zrealizowana na terenach nieistniejących już a niegdyś znanych w Polsce Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Cora", położonych między dzielnicą handlowo-składową peerelowskich betonowych pawilonów dawnego Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni a terenami targowiska leżącego nad rzeką, na której przeciwległym brzegu istnieją rzeźnia, straż pożarna i nieczynny młyn. (Dzielnica miała w przeszłości charakter produkcyjno-handlowo-usługowy, dziś zdekomponowany).

 Naprzeciwko tego osiedla, od północy, po drugiej stronie Ulgi leżą tereny zielone, a za nimi rysuje się panorama Miasta. Po drugiej południowej stronie ulicy Targowej istnieje dzielnica domów jednorodzinnych, wyznaczona już poza strefą przybrzeżną. Dojazdy do osiedla wiodą przez mosty główny, targowy i łączącą je ruchliwą ulicę Targową.

 Dotychczasowy wysoki standard architektoniczny realizacji firmy Czan daje nadzieję, że "Apartamenty na Wilgą" będą miały bardzo dobrą jakość architektoniczną. Garwolińskie wróble ćwierkają, że cena za metr kwadratowy mieszkań w tej inwestycji będzie wynosiła około 5500 zł.

 Przy okazji dodam, że moim zdaniem dobrym  u r b a n i s t y c z n y m  pomysłem na lokalizację nowego osiedla jest przedmieście pod Budzeniem, w miejscu posiadania przez Miasto kilkunastu hektarów gruntu; skomunikowanym szerokimi drogami żwirowymi z naszym Miastem, Jagodnem, Puznowem i Niecieplinem; leżącym na wysoczyźnie okalającej Stary Garwolin. Nieopodal tego miejsca powstaje "Osiedle Księcia Janusza" - osiedle domów szeregowych budowanych przez yaniecinvest.com (3700 zł/m2), powstające bez dysonansów przestrzennych w czystym urbanistycznie sąsiedztwie rosnących tu z wolna domów jednorodzinnych.

 Garwolin nie ma strefy wyznaczonej pod domy wielo-mieszkaniowe z opracowanym miejscowym planem zagospodarowania, decyzje budowy nowych bloków podejmowane są od przypadku do przypadku na drodze rozpraw administracyjnych.

                                                                                                               Andrzej Dobrowolski

.