9 grudnia 2023r. Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Wesoła lekcja zrozumienia rewolucji - film >Zawodowiec<

 Kilka lat po nakręceniu słynnych spaghetti westernów Sergiusza Leone jego naśladowca Sergiusz Corbucci  zrobił ich ciekawy pastisz - film "Zawodowiec". W "komiksowy" sposób opowiada on o mało znanej prawdzie życia społecznego: rewolucji nie da się zrobić siłami idealistów wierzących w sens rewolucji i tylko z ludem.

 Rewolucję musi prowadzić z ukrycia prawdziwy zawodowiec: znawca reguł utrzymania i obalenia władzy, posiadacz sieci swych agentów w strukturach państwa, strateg wojenny, znawca sterowania łatwowiernym tłumem, bezwzględny łupieżca zarabiający 50% od zrabowanych dóbr, zagarniający koncesje na kopaliny i własność portów i komór celnych, utrzymujący rewolucyjny rząd na pasku zadłużenia w swych bankach a poszczególnych polityków - metodą szantażu przez "haki".

 W przeddzień Święta 15 Siepnia polecam ten pouczający film abyśmy nie kierowali naszego żalu za krwiożerczą rewolucję ku Leninowi, Zinowiewowi Trockiemu i tłumowi wynędzniałych sołdatów, ale tych którzy ich na naszą zgubę wsparli, osadzili i utrzymywali na szczycie władzy.

 Pierwowzorem bohatera filmu Sergiusza Kowalskiego jest prawdopodobnie polski hrabia i mason, który jeszcze przed I Wojną Światową przeprowadził antykatolicką rewolucję w Meksyku.

Oto link:

http://chomikuj.pl/KinoManiak_12/filmy/rozne/lata+60-te/Zawodowiec+1968/Zawodowiec+1968+lektor+pl,2254862320.avi(video)

A. Dobrowolski