Najważniejsze dobre wydarzenia życia publicznego w roku 2009 miały miejsce w sferze wolnych działań ludzi, poza zasięgiem działania i kontroli władzy.
Moim zdaniem były to:
I miejsce uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 prowadzonych przez Dorotę Cendrowską w ogólnopolskich zawodach „Tabliczka Mnożenia” – takie dziecięce mistrzostwo Polski. Co prawda organizatorem nauki naszych dzieci była miejska szkoła prowadzona przez dyrektora Grzegorza Głowackiego i nauczycieli Jedynki, jednak duchem sprawczym sukcesu była – kierująca się własną inicjatywą pasjonatka, dlatego pozwalam sobie Jej sukces wpisać w tej części podsumowania roku.
Zainwestowanie 60 mln dolarów w fabryce Avon. Po ograniczeniu produkcji w Niemczech siły produkcyjne koncernu Avon zostały przeniesione do naszej fabryki w Garwolinie. Dzięki dyrektorowi Jerzemu Glinkowskiemu trafiły do nas nowoczesne technologie – wyposażone w roboty linie produkcyjne. To sprawia, że nasz Avon głębiej zapuszcza korzenie w Garwolinie.
Rozwój portalu egarwolin.pl. Krzysztof Kot, po przejęciu strony egarwolin.pl zdynamizował jej działanie, i sprawił, że praktycznie monopolistyczny dotychczas Grajdol.pl – panów Dariusza Brzozowskiego i Marcina Mąkosy - uzyskał konkurenta, co i Grajdol skłoniło do poprawy poziomu informowania.
Deweloperska budowa bloków. Panowie Sowa i Kęsik, oraz pan Ochnik przejęli funkcję dawnych spółdzielni mieszkaniowych i budują nowe osiedla bloków mieszkalnych. Są to osiedla o wysokim standardzie wykończenia, prezentują się ładnie w pejzażu i zdobią Miasto. W grudniu ruszyła nowa inwestycja tego typu na ulicy Lubelskiej – między Koszarami a Działkami.
Zakończenie organizacji gimnazjum katolickiego – są pierwsi absolwenci. W trzy lata po założeniu, w czerwcu tego roku pierwsi uczniowie wykształceni w tej szkole dobrze napisali egzamin końcowy. Gratulacje dla Małgorzaty Małachowskiej.
Koncerty, przedstawienia, happeningi. W przestrzeni publicznej (dom kultury, szkoły, amfiteatr) swoje imprezy przedstawili Anna Żochowska, Dariusz Makulec (PdP), Przemysław Makulec (St. Kaw. 1PSK), Zofia Kisiel, Izabella Rękawek (Teatr Rękawiczka), Wojciech Baduchowski, Róża Michalik, Radosław Mitura, Michał Rękawek (SdG), i inni.
Organizatorem garwolińskiej części konkursu Miss Polonia było SdG, a konkretnie - Michał Rękawek.
Konkurs - który wygrała Angelika Staros i Paulina Dziubak - przyciągnął wielu widzów.
Internauci na stronie egarwolin.pl wybierali miss według zasady otawartego głosowania.
Konkurs Miss'2010 odbędzie się w czerwcu, castingi - od początku maja.
W sferze działań władz miały miejsce wydarzenia dobre i złe.
Najlepsze wydarzenie - zakończenie przebudowy szpitala powiatowego. Wielkie sumy pieniężne potrzebne do przerwania szpitalnego ”dreptania w miejscu” skierowali do nas panowie Adam Struzik (PSL) i Jacek Kozłowski (PO), a umiejętnie zostały użyte przez służby Grzegorza Woźniaka (PiS).
Najlepszy krok planistyczny - uchwalenie prawa przestrzennego umożliwiającego przemysłowe zagospodarowanie terenów pod obwodnicą. Rada Miasta nadała jednoznacznie przemysłowy charakter dzielnicy pod obwodnicą, planując jej główną ulicę jako szeroką drogę i zastrzegając w niej podział na duże działki dla dużego przemysłu. Jakość jej zagospodarowania przez władze powiatowe przesądzi o przyszłości naszej ziemi.
Największa porażka inwestycyjna – przebudowa osi drogowej Garwolina z utworzeniem „ścieżek rowerowych” za 2 miliony złotych. Prokuratura Rejonowa w Garwolinie zadecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Urzędu Miasta Garwolin przy tej inwestycji.
Największy konflikt – spór o dyrektorowanie w Liceum Piłsudskiego. Po odwołaniu przez zarząd powiatu dyrektora Pawła Kowalskiego rozgorzał spór o to, czy właściciel szkoły jakim jest powiat – z Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Niedźwiedziem na czele - może ustanowić dyrektora jak tego pragnie, czy rodzina szkolna ma prawo zażądać dyrektora, jakiego sama chciałaby. Zwracam uwagę, że spór w Liceum Piłsudskiego jest kulminacją długoletniego procesu zmian jakie miały miejsce od początku lat dziewięćdziesiątych.
Największe rozczarowanie – odrzucenie przez dysponentów unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego wniosku o dotację na budowę basenu miejskiego w Garwolinie. Odrzucenie wielkiej ilości wniosków miast mazowieckich świadczy o poddaniu się naszych władz i narodu propagandzie dobrodziejstwa programów Unii Europejskiej.
Za rozwój wydarzeń odpowiedzialni są konkretni ludzie, konkretne osoby, indywidualności, którym winniśmy podziękowania lub krytykę.
Na szczęście dla nas wszystkich, życie człowieka toczy się przede wszystkim w domu rodzinnym, w miejscu pracy, w kościele, a dopiero potem w przestrzeni spraw publicznych. Dlatego porażki inicjatyw władzy nie bolą mimo wszystko tak, jak kłopoty osobiste.
Nie należy jednak lekceważyć spraw publicznych, mimo wszystko są ważne.
Cała zakładka "Starsze teksty" to kalendarium wydarzeń roku od kwietnia 2009 roku, jakie zanotował Czas Garwolina., Zapraszam. - AD