7 grudnia 2024r. Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Stare Dobre Małżeństwo w domu kultury

W piątkowy, deszczowy wieczór 14 maja dane mi było uczestniczyć w koncercie, który już teraz śmiało nazwać mogę muzycznym wydarzeniem roku w Garwolinie. Tego wieczoru w wypełnionej po brzegi sali garwolińskiego domu kultury dobrą atmosferę i klimat poezji śpiewanej zapewnił obecnym zespół SDM.

 

STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO to wyjątkowa i niepowtarzalna grupa muzyczna, wszędzie, gdzie się pojawi - działa jak magnes, nie ważne gdzie; czy jest to Nowy Jork, Paryż czy Garwolin. Grupa nawiązuje do najlepszych tradycji poezji śpiewanej.

Już na samym początku koncertu  w Garwolinie okazało się, iż poezją można czarować, olśniewać, zachwycać. Każdy grany utwór był kolejnym poszukiwaniem, kolejnym krokiem do przodu.

Byli refleksyjni i pełni zadumy, ale jednocześnie tryskali humorem i „mrużyli oko" w pastiszowych, ironicznych balladach. 

           Zespół wystąpił w składzie : Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Andrzej Stagraczyński i Ryszard Żarowski.

W ich twórczości piękne jest to, że mijają lata, my dorastamy, a muzyka SDM nie tyle pozostaje w tym samym, poetyckim klimacie, co ewoluuje w coraz to głębsze brzmienia. Utwory dziś prezentowane pochodzące z ostatniej płyty "Tabletki ze słów" to rzeczywiście małe pigułki, które 'po zażyciu' uzdrawiają nas na nowo, przywołują ducha sprzed lat, sprawiają, że czujemy się młodsi i pełni planów do zrealizowania.

SDM to świat, który zabrać możemy ze sobą do drewnianego domku w lesie, na biwak nad jeziorem, jak i do samochodu w drodze do pracy. Świat wartościowy, z przekazem i misją, jakże odmienny od dzisiejszej, tak bardzo pogrupowanej muzyki.

           W dobie powszechnej chałtury, odświeżyć głęboko pouczającą  poezję Rybowicza, Stachury, a dodatkowo podać ją  w taki sposób to istne cudo.  Dlatego też bisowaniu nie było końca.


http://www.czasgarwolina.pl





















http://www.czasgarwolina.pl





















http://www.czasgarwolina.pl





















Krótko o historii zespołu:

Stare Dobre Małżeństwo (SDM) - polska  grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Grupa wykształciła się z męskiego duetu wokalno-gitarowego z Ostrowa Wielkopolskiego tworzącego w początkach lat 80. XX wieku, w skład którego wchodzili: Krzysztof Myszkowski i Andrzej Sidorowicz, wówczas licealiści.

         Jednak prawdziwa historia zaczęła się w roku 1984, kiedy duet wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Wtedy grupa została po raz pierwszy przedstawiona jako „Stare Dobre Małżeństwo”, gdyż, jak zauważył zapowiadający ich spiker, muzycy znają się i grają ze sobą tak długo, że można im przypisać takie określenie.

         Zasiadający wówczas w jury Wojciech Belon, lider Wolnej Grupy Bukowina, zauważył i docenił świeże, optymistyczne brzmienie duetu. W efekcie zaprosił SDM do udziału w koncercie Światło odbywającego się w ramach świnoujskiej FAMY. Tam doszło do zacieśnienia znajomości, która jesienią 1984 zaowocowała wspólnym recitalem. Wtedy to dołączyła do grupy Aleksandra Kiełb, która wsparła ich delikatnie brzmiącym głosem (rozstała się z zespołem w 1989). Niedługo później przybył kolejny ważny wokalista, Sławomir Plota, który dał początkującym kolegom wsparcie w postaci swego głosu i gitary. Na początku roku 1985 dołączyli: Marek Czerniawski (skrzypek) oraz Alina Karolewicz (sopran). W ten sposób po odejściu Andrzeja Sidorowicza powstał silny kwintet muzyczno-przyjacielski.

          Wskutek różnicy wizji artystycznych i programowych Alina, a później także Marek, pożegnali się z resztą załogi. W miejsce Marka dokooptowano znanego w środowisku animatora festiwali piosenki turystycznej - skrzypka Wojciecha Czemplika. W 1988 współpracę z zespołem rozpoczął Roman Ziobro, a w 1989 - Ryszard Żarowski (wcześniej grywał w zespołach: Małolepsi, AKT-Wrocław, Bez Idola). Akustykiem zespołu został Wojciech Gołosz.

          Od 1989 do 2002 SDM było formacją "męską" o stabilnym składzie: Krzysztof Myszkowski, Wojciech Czemplik, Ryszard Żarowski, Roman Ziobro. Ten ostatni opuścił zespół w 2002 r. W jego miejsce przez jeden sezon na gitarze basowej grał Robert Szydło, później do zespołu przystał Andrzej Stagraczyński.
W 2006 z grupą związał się gitarzysta Dariusz Czarny (wcześniej - Bohema "kędzierzyńska"), a w 2007 - Przemysław Chołody (harmonijka).

          Równolegle do Starego Dobrego Małżeństwa - Krzysztof Myszkowski, Ryszard Żarowski i Andrzej Stagraczyński - tworzą grupę The Gruz Brothers Band, w której wykonują piosenki do tekstów Jana Rybowicza, Edwarda Stachury i Adama Ziemianina. Od 2005 r. ukazały się dwie płyty "hybrydowej formacji": 2005 - Dymi mi z czachy (Krzysztof Myszkowski & The Gruz Brothers Band); 2006 - Biała gorączka Live (2 CD - koncert w Radiu Gdańsk).

List od Czytelnika:

Witam!
W relacji z koncertu SDM zauważyłem małe nieścisłości, otóż:

1. Zespół wystąpił w składzie sześcioosobowym, a nie jak podano w tekście czteroosobowym. Grali i śpiewali dla nas: Krzysztof Myszkowski (śpiew, gitara), Ryszard Żarowski (gitara), Andrzej Stragaczyński (gitara basowa), Dariusz Czarny (gitara), Wojciech Czemplik (skrzypce) i Przemysław Chołody (harmonijka ustna).

2. Zespół wykonywał przede wszystkim utwory ze swojego najnowszego albumu "Odwet pozorów", a nie jak podano w tekście "Tabletki ze słów"- płyta ta została wydana już 4 lata temu.

                                                                                                                              Pozdrawiam
                                                                                                                        Przemek Wasilewski

tekst artykułu - Dariusz Krawczyk