20 maja 2022r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
O apelu do rowerzystów ze strony Wspólnoty Powiatowej

          Prezes garwolińskiej Wspólnoty Powiatowej (lewicowych przeciwników mojego prawicowego Stowarzyszenia dla Garwolina), pani Urszula Zadrożna 13 maja opublikowała na stronie internetowej swej organizacji tekst o rowerzystach jeżdżących przez Garwolin po chodnikach ( link -  http://www.wspolnota.garwolin.pl/index.php?a=2&id=208  ), i apel do rowerzystów podpisany przez panie Beatę Staros i Dorotę Szaniawską.

           Cytuję jego fragment i u nas, by przedstawić Czytelnikom sposób oceny wartości wykonania „ścieżek rowerowych” dokonany przez panią Prezes WP, z którą zupełnie się nie zgadzam. Warto, by amatorzy jazdy rowerowej z naszego Miasta zapoznali się ze sposobem rozumowania i oceną przyczyn problemów życiowych przez pryzmat przepisów prawa, tak jak to przedstawia koleżanka samorządowa burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego.

           Dodam jeszcze, że tekst zawiera nieścisłą  informację, co do kosztów „ścieżki” mówiącą, że: „inwestycja …wyniosła  ponad 1 milion złotych”, a tak naprawdę 2,02 miliona złotych (dokładnie 2 024 188 zł).

           Oto fragment wiadomości:

          „W 2009 roku w Garwolinie powstała ścieżka rowerowa. Generalnie rzecz biorąc budowa ścieżki rowerowej wydawała się trafnym pomysłem. Władze miasta chciały zapewnić bezpieczeństwo chodzącym po chodnikach oraz wygodę dla cyklistów. Niestety, inwestycja która wyniosła ponad  milion złotych nie do końca jest wykorzystywana przez rowerzystów. Większość z nich porusza się po chodnikach /…/. Są dwa przypadki kiedy rowerzyści mogą korzystać z chodnika. Wyjątki te znajdują się w artykule 33 oddziału 11 rozdziału 3 ustawy ,,Prawo o ruchu drogowym” i są one zdefiniowane następująco:

         ,,5. Korzystanie z chodnika /…/ przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:  opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów”

          Ze względu na to, że w Garwolinie jest wydzielona droga dla rowerów, ROWERZYŚCI NIE  MAJĄ PRAWA JEŹDZIĆ PO CHODNIKACH I ZAGRAŻAĆ BEZPIECZEŃSTWU PIESZYCH!!!

         APEL DO CYKLISTÓW: Drodzy rowerzyści, w Garwolinie POWSTAŁA ścieżka rowerowa po to,  aby Wam udogodnić poruszanie po zakorkowanym mieście. W innych miastach nie mają takich luksusów,  więc najwyższy czas byście zaczęli z niej korzystać.  A chodniki  pozostawcie tylko dla  pieszych…” Koniec cytatu. Tekst zilustrowany jest zdjęciami.

Bez komentarza.                                                                           

opracował Andrzej Dobrowolski