Referendum jest jedną z najbardziej znanych form demokracji bezpośredniej i może być przeprowadzone w sprawach należących do kompetencji Rady Miasta Garwolin. Teoretycznie, jako instytucja demokracji bezpośredniej pozwala ona w sposób najpełniejszy na realizację prawa jednostki do sprawowania władzy publicznej.
W drodze referendum sami mieszkańcy decydują bowiem w sprawach ich dotyczących. Uprawnionymi do udziału w referendum lokalnym są mieszkańcy miasta Garwolin posiadający obywatelstwo polskie, którzy ukończyli 18 lat i nie zostali pozbawieni praw publicznych i wyborczych.
Do istoty referendum należy zatem podjęcie wiążącej decyzji w określonej sprawie, co odróżnia referendum od konsultacji społecznych. Z tego względu wszelkie formy mające jedynie na celu zasięgnięcie opinii nie należą do zakresu pojęcia referendum.
W mojej ocenie największą ułomnością instytucji referendum jest fakt, że sam udział w nim sprowadza się w mniejszym lub większym stopniu do akceptacji (odpowiedź na TAK) lub (odpowiedź na NIE) gotowych rozwiązań. Niebezpieczeństwo polega na sposobie formułowania pytań z powodu dużych możliwości ze strony osób układających pytania (radnych). Nie mam tu na myśli manipulacji ze strony tych osób, ale skłonność do wyartykułowania w treści pytania swoich poglądów. Bardzo ważną sprawą jest więc prawidłowe przeprowadzenie kampanii referendalnej wśród mieszkańców.
Z dyskusji zaczętej jeszcze w poprzedniej kadencji i prowadzonej przez całą obecną kadencję wynika, że wszyscy radni deklarują (bynajmniej publicznie), że są za budową basenu w Garwolinie. Co zatem stoi na przeszkodzie, żeby zacząć budować basen w 2011 roku
( do tego roku ważne jest pozwolenie na budowę)?
Czy jest to obawa części radnych przed reakcją mieszkańców w przypadku podjęcia decyzji o budowie basenu kosztem ograniczenia innych inwestycji miejskich lub odmową podjęcia takiej decyzji?
Wstrzymywanie się z podjęciem tej decyzji nie może przecież trwać wiecznie i na pewno nie może być przeniesione na kampanię wyborczą podczas wyborów samorządowych. Dlaczego? Dlatego, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami i nie ma nic wspólnego z merytoryczną dyskusją, a wręcz przeciwnie jest walką różnych opcji politycznych i jednym wielkim koncertem życzeń oraz obietnic składanych mieszkańcom.
Konkludując wierzę w mądrość naszych mieszkańców i zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w referendum, w którym sami dokonają wyboru i wykorzystają szansę, jaką stworzyła im Rada Miasta Garwolin.
Ja osobiście zdania nie zmieniłem i oddam głos na TAK. Dlatego, że odpowiedź taka nie przesądza o braku możliwości prowadzenia rozmów dotyczących pozyskiwania z różnych źródeł środków na ten cel.
Pozdrawiam,