14 sierpnia 2022r. Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Pomysł na weekend
      Przed nami długi weekend 1-3 maja. Polecam Państwu pomysł wycieczki do Powsina, gdzie od kilkunastu lat funkcjonuje nowy, warszawski ogród botaniczny.

      Dojazd do Powsina możliwy jest z pominięciem centrum stolicy, przez Kołbiel, Górę Kalwarię, Konstancin. Na miejscu czeka na nas otwarty do 10.00 do 18.00 park pełen ciekawych roślin, i różnorako zaaranżowanych zakątków ogrodowych. (Więcej informacji na stronie tego ogrodu.)

     Ci z Państwa, którzy zechcą poświęcić cały dzień na taki wypad z Garwolina, będą mogli wstąpić do pobliskiego Wilanowa, albo odwiedzić Czersk, w którym ruiny zamku przypominają czasy początku naszego miasta, przez księcia czerskiego założonego we wsi Garwolin.

      Na koniec pozwolę sobie zwrócić uwagę na ciekawy skład roślin ogrodowych jaki mijamy jadąc do Powsina między Góra Kalwarią a Konstancinem – po lewej stronie. W asortymencie tego składu są dość duże drzewa parkowe w wielkich donicach. Klony, dęby, lipy o wysokości kilku metrów, i koronach na kilka metrów rozłożystych, kosztują po 4-6 tysięcy złotych. Nie chodzi mi o namawianie do kupna tych drzew, ale o pokazanie argumentu przeciwko wycinaniu podobnych drzew w naszych ogrodach. Może chociaż uświadomienie sobie ich wartości powstrzyma niektórych z nas przed ich ścinaniem.

      Szerokiej drogi!
Andrzej Dobrowolski