4 grudnia 2021r. Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Święto w Miętnem

      25 kwietnia Zespół Szkół Rolniczych w Miętnem świętował dwie rocznice.

      Pierwszą – rocznicę założenia szkoły w roku 1924. Drugą – rocznicę obrony znaku krzyża w szkolnych klasach w roku 1984.

     Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w auli szkolnej. Po uroczystym powitaniu, odbyła się konferencja historyczna. O historii szkoły w latach 1924-1984 mówiła Bogumiła Szelążanka, a o historii późniejszej dyrektor Andrzej Kujda. Następnie do młodzieży zwrócił się profesor Marek Drozdowski mówiąc o historycznej wadze wydarzeń jakie w szkole przez lata zachodziły, a na zakończenie doktor Jan Żaryn opowiedział o odczytaniu akt komunistycznych z okresu walki o krzyże i o przedstawionym w nich obrazie ostatniego i przegranego w Miętnem i Włoszczowej zrywu ideologii wojującego ateizmu (plan „Apel”).

     KONFERENCJA PRZERODZIŁA SIĘ W LAUDACJĘ BOGUMIŁY SZELĄŻANKI, JAKO DOBREGO DUCHA SZKOŁY - DYREKTORA I WYCHOWAWCY.

     Ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski odprawił mszę przed szkołą i poświęcił pomnik Krzyża autorstwa Wojciecha Zabłockiego. Jego homilia odwołując się do starotestamentowego wydarzenia wywyższenia miedzianego węża, odsłaniała teologiczny aspekt znaku Krzyża.

     Plenerowe widowisko z udziałem wielkiej grupy uczniów ZSR dopełniło uroczystości. Uroczystości zgromadziły wiele osób polityki i samorządności, ale co najważniejsze – uczestników walki o krzyże, w tym również uczniów wtedy zwolnionych ze szkoły i nauczycieli wyrzuconych z pracy, dziś pogodnych i promiennie uśmiechniętych.

     Za przygotowanie święta w imieniu absolwentów podziękował Jarosław Maczkowski. Sobotnie popołudnie stało się czasem spotkania absolwentów.
Andrzej Dobrowolski