4 grudnia 2021r. Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Jan Paweł II patronem sulbińskiej parafii

           Biskup Zbigniew Kiernikowski z dniem 1 lipca powołał nową parafię wydzieloną w większości swego terytorium z południowej części parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Jej patronem będzie błogosławiony Jan Paweł II. Nasz papież znał – przynajmniej z widzenia - miejsce nowej parafii, bo jako biskup i wykładowca KUL-u, niewątpliwie podróżował do Warszawy właśnie przez Sulbiny i Garwolin. (Uczelnia ta leży 100 kilometrów na południe od nas, właściwie przy drodze wiodącej wprost spod KUL-u w Lublinie do Zakrętu na szosie terespolskiej).

            Parafia będzie miała centrum przy ulicy Górnej 7 w Sulbinach. Ulica ta leży w osi głównej szpitala powiatowego, tyle że po wschodniej, a nie – jak szpital - zachodniej stronie ulicy Lubelskiej. Zapewne tu, oprócz świątyni, powstanie przedszkole katolickie.

           Parafia błogosławionego Jana Pawła II obejmie m.in. Sulbiny, Sławiny, Rudę Talubską, Koszary, Działki, osiedle Rataja (wschodnie Koszary), Zofianów z Mierziączki.

            Przez pierwsze lata nowa parafia będzie funkcjonowała w oparciu o ścisłą współpracę z parafią macierzystą.

            Przez ostatnich 80 lat z parafii Przemienienia wydzielone zostały parafie w Trąbkach, w Górkach, w zachodnim Garwolinie i Woli Rębkowskiej (Matki Boskiej Częstochowskiej), w Miętnem, w Uninie, i teraz w Sulbinach. Sama świątynia Przemienienia Pańskiego została niedawno podniesiona do rangi kolegiaty.

             Życzymy gospodarzowi nowej parafii, księdzu Andrzejowi Lemieszkowi, by wybudowana przez niego świątynia była piękna.

Andrzej Dobrowolski