22 stycznia 2022r. Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
>Kim jest Czesław Mroczek?< - tekst w dzienniku Rzeczpospolita

              Na internetowej stronie Rzeczpospolitej -  www.rp.pl - pojawiła się w sobotę 6 sierpnia zapowiedź artykułu Edyty Żemły dotyczącego posła naszego wschodniomazowieckiego okręgu – Czesława Mroczka z PO (zakładka Służby Specjalne). Oto fragmenty tekstu zapowiadajacego:

             „– Pozycję budował powoli ale z drugiego szeregu – opowiada polityk PO.

             – Nie błyszczał przed kamerami, nie udzielał wywiadów, nie komentował bieżący politycznych spraw – mówi jeden z dziennikarzy.

              W sierpniu ubiegłego roku został sekretarzem klubu Platformy. Bardzo angażował się w prace Komisji Obrony Narodowej. – Był jednym z lepiej przygotowanych posłów – zaznacza jej szef Stanisław Wziątek (SLD). – Zawsze na chłodno analizował sytuację i wyciągał bardzo trafne wnioski.

              Podobnie oceniają go inni koledzy z komisji. – Jest bardzo pracowity – uważa Dariusz Seliga (PiS). Ale dodaje: – Od kiedy zaczął być wymieniany jako ewentualny kandydat na szefa resortu obrony, trochę się zmienił. Stał się bardziej komisarzem politycznym. /…/             

              Mroczek był jednak krytkowany jako szef podkomisji mającej zbadać proces szkolenia pilotów i techników Sił Zbrojnych.

                Powstała ona w kwietniu 2009 r. po katastrofach wojskowych samolotów: CASY, Mi-24 i Bryzy, na wniosek Ludwika Dorna (poseł niezależny, związany z PiS).

               Zaczęła prace dość sprawnie. Parlamentarzyści  odwiedzali jednostki wojskowe, rozmawiali z pilotami. Mieli napisać raport o ich szkoleniu.

               W kwietniu tego roku podkomisję opuścił Dorn. Tłumaczył, że pracuje ona źle, a publikacja raportu jest ciągle przekładana. Obaj winą za to obarczali Mroczka. Raportu nie ma do dziś. Nie wiadomo kiedy, ani nawet czy w ogóle powstanie.

            - To nie miał być raport a jedynie lista postulatów co należy zmienić w siłach powietrznych - mówi "Rz" Mroczek. - W momencie gdy tym tematem zajęła się komisja Millera i opracowała swoje zalecenia nie było sensu by nasza podkomisja powielała jej pracę. Cóż więcej moglibyśmy napisać? - pyta i podkreśla, że wszystkie materiały zebrane w trakcie prac podkomisji są do dyspozycji komisji obrony i można z nich korzystać.”

             Z umieszczonego w internecie jako zapowiedź tekstu fragmentu artykułu może wynikać, że Czesław Mroczek jest bystrym posłem, a więc jeżeli kierowana przez niego komisja pracowała źle, to jest to skutek świadomej taktyki mińskiego posła.

              Czy cały tekst rozwinie taką myśl dowiemy się z poniedziałkowej Rzeczpospolitej (z 8 sierpnia). Oby tylko przed 6.30 nie wykupiono z garwolińskich kiosków wszystkich egzemplarzy tej gazety! (Podobne hece już się u nas zdarzały).

              O platformerskich zależnościach na wschodnim Mazowszu Czas Garwolina pisał w tekście „Jerzy Duchna komisarzem Żelechowa”.

P.S. z 8 sierpnia - pełny tekst artykułu nie zaprezentował istotnych nowin.

Andrzej Dobrowolski