14 sierpnia 2022r. Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
M.R. - Boisko Orlik 2012 w Garwolinie

Już niedługo Zespół Szkół nr 2 przy Alei Legionów w „Koszarach” doczeka się kompleksu sportowego z prawdziwego zdarzenia. Na kompleks będą się składać: boisko do gry w piłkę nożną o wymiarach 30m x 62 m ze sztuczną nawierzchnią (sztuczna trawa), boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę o wymiarach 20m x 30m ze sztuczną nawierzchnią (tartan) oraz stanowiący zaplecze budynek sanitarno-szatniowy o powierzchni ok. 60m2 . Cały obiekt ma być ponadto oświetlony i ogrodzony siatką o wysokości 4m oraz poza godzinami lekcyjnymi ma być ogólnodostępny.

Moje boisko – Orlik 2012 to program rządowo – samorządowy przewidujący  wybudowanie w każdej polskiej gminie do roku 2012 opisanego wyżej kompleksu sportowego. Koszt jednostkowej inwestycji jest szacowany na ok. 1 mln zł netto. Władze Garwolina postanowiły przystąpić do programu w ubiegłym roku wskazując jako najbardziej odpowiedni dla lokalizacji tej inwestycji teren Zespołu Szkół nr 2 przy Alei Legionów.  W ramach programu można otrzymać z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 33,3% wartości kosztorysowej, ale nie więcej niż 333 tys. zł oraz z Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie w tej samej wysokości.  Pozostała część inwestycji musi być sfinansowana przez miasto. Dlatego też w tegorocznym budżecie zarezerwowano 25 tys. zł na wykonanie projektu takiego właśnie kompleksu sportowego. Natomiast w marcu bieżącego roku Rada Miasta jednogłośnie dokonała odpowiednich zmian w budżecie, zabezpieczając  łącznie kwotę 674 tys. zł na pokrycie kosztów własnych inwestycji.  Obecnie wiemy już, że zarówno Ministerstwo Sportu i Turystki oraz Urząd Marszałkowski pozytywnie oceniły wnioski złożone przez  Miasto Garwolin o przyznanie dotacji w ramach programu „Orlik 2012” przyznając Garwolinowi na realizację tej inwestycji łącznie kwotę 666 tys. zł. Na sesji w dniu 25 maja Rada Miasta wprowadziła powyższą kwotę do budżetu miasta.  Tak więc w chwili obecnej Garwolin posiada na realizację inwestycji całość potrzebnej kwoty, tj. 1 mln 340 tys. zł. Projekt kompleksu został już wykonany. Teraz pozostaje jedynie czekać na ogłoszenie przetargu, a następnie realizację jeszcze w tym roku inwestycji. 

http://www.czasgarwolina.plPrzykład boiska zrealizowanego według programu Orlik.


Pozyskanie połowy środków na budowę kompleksu sportowego „Moje boisko – Orlik 2012” należy uznać za niemały i dobrze rokujący na przyszłość sukces władz miasta.  I dlatego w tym miejscu należy pogratulować wszystkim, którzy się do niego przyczynili, a więc radnym, którzy zabezpieczając w budżecie odpowiednie środki umożliwili staranie się o dotacje zewnętrzne oraz Panu burmistrzowi i podległym mu pracownikom Urzędu Miasta, którzy przygotowali i złożyli odpowiednie wnioski.


Na koniec można tylko zauważyć, że wybudowanie kompleksu sportowego przy szkole w „Koszarach” na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój aktywności sportowej młodych mieszkańców naszego miasta oraz przyczyni się do propagowania zdrowego stylu życia wśród młodzieży.
Michał Rękawek