15 października 2021r. Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Dlaczego nie?

          Głosami radnych SdG i Antoniego Frąckiewicza rada miejska Garwolina nie zgodziła się na nowelizację planu dzielnicy przemysłowej leżącej pod obwodnicą Miasta. Władze powiatowe – jej właściciel - wystąpiły z pomysłem zmniejszenia wymiarów tamtejszych działek tak, by łatwiej było znaleźć ich kupców. Dlaczego odpowiedziano „nie”?

           Obecnie w strefie przemysłowej stworzonej zgodnie przez władze miejskie i powiatowe półtora roku temu, działki mają różnorodne wymiary: od 3 ha, przez 5 ha, 10 ha, i jedną dwudziestohektarową. Walor tych dużych działek jest taki, że duża fabryka może kupić je w jednej części, bez problemu jaki miał Avon w 1999 roku skupując rozdrobnione działki. Gdyby je rozparcelować niewątpliwie szybciej sprzedałyby się na lokalnym rynku nieruchomości, ale szansa ściągnięcia przez PAIIZ, wynajętą firmę konsultingową czy attachat gospodarczy którejś z ambasad państw uprzemysłowionych renomowanej, bogatej w technologię fabryki zmalałaby. (Strefę można zareklamować także na targach przemysłowych, jakimi niegdyś były targi Inter-City, czy choćby przez postawienie tablic przy obwodnicy). Radni SdG podtrzymali „kurs na pozyskanie dużej fabryki, takiej jak Avon – lokomotywy gospodarczej okolic”.

            Władzom powiatowym życzyć należy powodzenia akcji promocyjnej jaką niewątpliwie rozwiną. Nikt rozsądny nie może oczekiwać jej błyskawicznego sukcesu – starania takie zapewne potrwają kilka lat, jak to w przypadku znalezienia odpowiedniego kupca na nieruchomość zwykle bywa.

            Pozyskanie nowej dużej firmy nie wszystkim jest na rękę. Przyniosłoby ono walkę o pracowników poprzez ofertę wyższych pensji. A to nie w smak tym, którzy już rozwinęli swe firmy. Decyzja SdG będzie więc niewątpliwie nieszczerze a złośliwie komentowana.

            Poprawne zagospodarowanie strefy aktywności gospodarczej to zapewne najważniejsze dla pomyślności powiatu zadanie XXI wieku.

            Za obwodnicą leżą tereny starostwa, które można rozplanować pod przemysł inaczej niż obecne.

                                                                                                   Andrzej Dobrowolski, SdG

P.S. PAIIZ to Państwowa Agencja Informacji dla Inwestorów Zagranicznych.

.