16 października 2021r. Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Akcja dla niewidomych - Dorota Opalińska-Mucha

W dniu 19 października 2011r. (środa) przyjedzie do naszego miasta Tyflobus – specjalnie przygotowany pojazd przedstawiający nowoczesne rozwiązania techniczne i informatyczne, wspierające osoby niewidome i niedowidzące w ich samodzielności i aktywności zawodowej oraz społecznej.

 

Akcja ma charakter ogólnopolski, jej organizatorem jest Fundacja Szansa dla Niewidomych z Warszawy. Jest to fundacja, która działa od 1992 roku, wspomagając osoby niepełnosprawne. Od kilku lat koncentruje się ona na działaniach zmierzających do uaktywnienia zawodowego osób niewidomych i słabowidzących, stworzenia im warunków do podjęcia nauki i pracy twórczej, satysfakcjonującej, zgodnej z własnymi zainteresowaniami i aspiracjami.

 

Głównym celem kampanii społecznej „Tyflobus” jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców trudności, na które napotykają osoby niepełnosprawne w życiu oraz zaprezentowanie rozwiązań, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą być samodzielne.

 

Akcja rozpocznie się od prezentacji, podczas której każdy będzie mógł zapoznać się z narzędziami, dzięki którym niewidomi i niedowidzący mogą być samodzielni w życiu. Przedstawione zostanie udźwiękowienie, mapy i plany wypukłe, dzięki którym niewidomi mogą samodzielnie poruszać się po otoczeniu. Będzie można zasięgnąć porady u tyflospecjalistów – specjalistów ds. rehabilitacji.

 

Podczas akcji odbędą się tyflospektakle, dzięki którym każdy dowie się, jak może pomóc niewidomemu na ulicy, jak wskazać mu drogę.

 

Zapraszamy do odwiedzenia tyflobusa zarówno osoby niewidome
i niedowidzące, jak również wszystkich, którzy nie mają kontaktu z osobami z dysfunkcją wzroku, a chcieliby zobaczyć, jak one żyją, jakiej pomocy potrzebują i jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa w te kwestie .

 

Tyflobus będzie stał w dniu 19 października (środa) na ulicy przy Skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (od strony ośrodka kultury) w godzinach 11.00 – 16.00.

 

Dorota Opalińska-Mucha

Kierownik Wydziału Promocji Miasta i Organizacji Urzędu 

.