18 sierpnia 2022r. Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Zmarł ksiądz Zbigniew Chaber

          21 października zmarł w wieku 71 lat ksiądz Zbigniew Chaber.

          W okresie od 1.07.1972 do 20.08.1977 był wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Był jednym z charyzmatycznych duszpasterzy lat siedemdziesiątych, zaangażowanych w ruch oazowy. Dla jego rozwoju podjął studia dokształcające dla moderatorów rekolekcji oazowych na KUL w Lublinie.

         W 1974 został referentem diecezjalnym duszpasterstwa pielgrzymkowego, aby otoczyć opieką szczególnie młodzież biorącą udział w Pielgrzymce Warszawskiej w grupach akademickich tzw. Siedemnastki.

          Po odejściu z Garwolina został diecezjalnym duszpasterzem akademickich w Siedlcach (wrzesień 1980). To zasadniczo on był inicjatorem i organizatorem Pieszej Pielgrzymki  P o d l a s k i e j  na Jasną Górę, która wyruszyła z Siedlec 2 sierpnia 1981.

          W latach 80. w diecezji siedleckiej kolportował wydawnictwa podziemne, m.in. Komitetu Katyńskiego i Archikonfraterni Literackiej (AKL). Wspólnie z ks. Janem Cepem organizował wykłady o tematyce patriotyczno-narodowej.

           Ze względu na stan zdrowia poprosił o zwolnienie z duszpasterstwa akademickiego i w sierpniu1982 został wikariuszem parafii Komarówka Podlaska wspomagając starszego już proboszcza ks. Andrzeja Zawistowskiego. Tutaj podjął potrzebne prace remontowo-budowlane za co był karany przez PRL-owską administrację, a za treści głoszonych kazań o charakterze patriotyczno-religijnym był szykanowany przez Urząd ds. Wyznań. Odmówiono mu paszportu na wyjazd zagraniczny z młodzieżą.

           Niezgoda Kościoła na współpracę ze złym państwem polskim i wsparcie się na sile własnej pracy i poświęcenia – której częścią było życie księdza Chabra - doprowadziła do wzmocnienia Wiary.

           Ksiądz Chaber na emeryturę przeszedł w lipcu 2005. Zamieszkał w domu rodzinnym w parafii Ulan.

           Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kanonika rozpoczną się w poniedziałek 24 października po południu. O 17.00 nastąpi eksportacja z domu pogrzebowego w Radzyniu Podlaskim do kościoła w Ulanie. Tam o 18.00 zostanie odmówiony różaniec w intencji Zmarłego, zaś o 18.30 rozpocznie się Msza św. żałobna.

           Następnego dnia - we wtorek o 9.00 trumna z ciałem śp. Zmarłego zostanie przywieziona do kościoła i rozpoczną się modlitwy przy trumnie. O 10.00 Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski.

                                                                                           informacje zebrał A. Dobrowolski

Link do wspomnień śp. ks. Z. Chabra o pielgrzymcetu.

.