28 maja 2023r. Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Krok pro-przemysłowy
Na 1 czerwca zaplanowano w miejskiej radzie Garwolina posiedzenie komisji rozwoju gospodarczego (na 16.00) i jednocześnie posiedzenie całej rady (na 18.00). Celem obrad ma być uchwalenie planu zagospodarowania dzielnicy przemysłowej pod obwodnicą miasta, dzielnicy o wielkości ok.1000m na 500m.

Nadanie jej charakteru przemysłowego umożliwi właścicielowi opisywanych gruntów czyli starostwu, wdrożenie inwestycji polegającej na wybudowaniu dróg tej strefy, i jej uzbrojenia (wodociągów, kolektorów, i innych instalacji), oraz promocji terenu wśród przemysłowców. Starostwo pozyskało ze szczebla centralnego wielomilionową dotację na ten cel.

Zwiększy to szanse ziemi garwolińskiej na sprowadzenie do nas przemysłu zasobnego w kapitał, technologię, miejsca pracy, zaplecze wynalazcze (innowacyjne).

Ziemia w dzielnicy przemysłowej będzie bowiem przygotowana prawnie i infrastrukturalnie do natychmiastowego uprzemysłowienia.

Potrzeba stworzenia strefy przemysłowej w Garwolinie stała się widoczna w latach 1998/99, w czasie negocjacji pragnącego rozbudowy Avonu z kapryśnymi prywatnymi właścicielami rozdrobnionych okolicznych gruntów, kiedy do szczęśliwego końca sprawy doszło w dużej mierze dzięki uśmiechowi szczęścia, a nie świadomie stworzonej podstawie działania politycznego.

Po uchwaleniu przez miejską radę miejscowego planu zagospodarowania już tylko od szczegółowych decyzji wykonawczych starosty i zarządu powiatu będzie zależało, jakie owoce da strefa pro-przemysłowa. Wraz z możnością realizacji zadania uprzemysłowienia „swych” gruntów, biorą oni na siebie odpowiedzialność za jej rezultat, i konsekwencje społeczne.

Życzmy sobie wzajemnie, by sprowadzone do nas zakłady pulsowały życiem i produkcją, a nie stanęły pod obwodnicą jako „nowe stodoły” – drętwe hale służące tylko jako magazyny.

O perypetiach tworzenia garwolińskiej strefy przemysłowej możecie Państwo czytać w zakładce „Biuletyn SdG” w tekście „Jak realizujemy rozpoczęte sprawy”.
Andrzej Dobrowolski