4 grudnia 2021r. Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Głupota po śląsku

          W Polsce zajmujemy się na co dzień polską głupotą. I to dobrze, bo samokrytyka to droga do bycia lepszym. Jednak nie należy w potępianiu naszych wad przesadzać, i od czasu do czasu dla porównania warto zauważyć cudze. Cokolwiek złego można powiedzieć o naszym polonocentryzmie, cierpiętnictwie, myśleniu życzeniowym, biedzie na własne życzenie, bałaganiarstwie, nieumiejętności wspólnego działania, chamstwie i brudzie - to jednak wady te nie są gorsze niż wady innych społeczności.

             Przykład. Oto śląscy rozmówcy dziennikarza telewizyjnych sobotnich wiadomości opowiadają o swojej odmienności. O śląskiej gospodarności, uczciwości, czystości. Brzmi to szczerze.

            I nagle na zakończenie rozmowy ze starym Ślązakiem i jego wnuczkiem dziennikarz pyta – Komu kibicujecie w Euro 2012? Wnuczek odpowiada (po polsku!):  – Niemcom! Dziadek dyplomatycznie : – Lepszym!

           Ot, śląski rozum!

           Czy to Polacy wymyślili pokoleniowy system emerytalny Bismarcka, destrukcyjny i dla śląskich rodzin? Czy to Polacy sfinansowali przewrót Lenina, którego komunizm po latach niszczył i deprawował także Śląsk? Czy to Polska wywołała dwie wojny światowe i obydwie przegrała, upadlając jako narzędzia i ofiary Ślązaków?

            A dziś? Czy Polska przyciąga na Śląsk poprzez zasiłki islamistów? Czy to Polska stworzyła multikulturowy socjalizm, którego bankructwo pchnie ludzi do socjalizmu „tylko dla swoich”, do pogardy dla obcych, do narodowego socjalizmu? Czy Polska przez rozkazy prawne reguluje totalitarnie życie prywatne osób?

            Zło panujące obecnie w Polsce jest dokuczliwe, a w pojedynczych przypadkach - straszne, ale nie nurza ludzi systemowo w głupocie ubranej w dostojne szaty postępu tak jak to jest na zachód od nas. 

              Jaki mechanizm psychologiczny każe Ślązakom szukać identyfikacji z Niemcami? Ich pieniądze, czystość, duma? A historia i kontrkulturowa współczesność?

              Na szczęście takich Ślązaków mamy nie więcej niż 1% narodu. Niech przypominają nam, że generalnie rzecz biorąc nie jesteśmy najgłupsi. (Polityczny sojusz z Niemcami nie musi oznaczać wszak konieczności ślepej ich miłości.)

                                                                                                            Andrzej Dobrowolski

Z ostatniej chwili: Niemiecki sąd zakazał stosowania żydom i muzułmanom kulturowego obrzezania dzieci! Kiedy kolej na zakaz "nużącej" nauki pacierza dla chrześcijan?

.