27 listopada 2022r. Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Dobry wynik egzaminów

Młode, istniejące od 3 lat gimnazjum katolickie Przymierza Rodzin w Garwolinie, w tym roku po raz pierwszy poddane zostało egzaminom końcowym swych uczniów. Wynik egzaminu jest dobrą notą dla szkoły.

W teście matematyczno-przyrodniczym przeciętna nota garwolińskich uczniów wyniosła 41,5 pkt na 50 pkt możliwych do zdobycia (przy uzyskanej przeciętnej ogólnopolskiej - 26 pkt).

W teście humanistycznym - 42,5 pkt (ogólnopolska przeciętna 31,6 pkt).
W teście języka angielskiego - 45 pkt (ogólnopolska przeciętna 30,6 pkt).

Prawdopodobnie tylko dwóch absolwentów gimnazjum zamiast nauki w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym na zasadzie kontynuacji, wybierze inną szkołę średnią (jeden z nich planuje kształcić się w liceum leśnym, drugi w liceum warszawskim).

Wynik nie jest prostą pochodną poziomu kształcenia w szkole, bo uczniowie szkół podstawowych do niej przyjmowani z reguły mają wyższe noty niż uczniowie gimnazjów miejskich. (Jednak współczynnik określający trzyletni przyrost wiedzy u egzaminowanych uczniów wskazuje na rozwój ich umiejętności.)

Nie jest prawdą, że GK po prostu zbiera najlepszych uczniów - wielu uczniów (szczególnie dziewcząt) przyjętych do tej szkoły, wybiera Gimnazjum Powiatowe im. Piłsudskiego lub inne gimnazja, motywując to - szczerze, lub nieszczerze - chęcią nauki w gronie swych kolegów i koleżanek z grupy rówieśniczej. Korzystają na tym uczniowie z list rezerwowych konkursu przyjęć, i stają się z czasem dobrymi uczniami GK.

Konkurencja oświatowa garwolińskich szkół jest dobrą stroną naszego miasta.


                                           Uwaga na marginesie

O inicjatywach wspierających miejską oświatę możecie przeczytać Państwo w tekstach Sławomira Michalika

Co do miejskich planów inwestycyjnych - garwolińska rada planuje budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie. Radnym znany jest problem konieczności rozbudowy szkoły w Koszarach (być może powinna być to budowa wolnostojącego gimnazjum).
Andrzej Dobrowolski