16 października 2021r. Imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Elektroniczny papieros

http://www.czasgarwolina.pl  W Garwolinie wśród palaczy tradycyjnych papierosów rozpowszechnia się używanie elektronicznych papierosów.

    Elektroniczny papieros to elegancki przedmiot wielorazowego użytku wielkości papierosa lub cygaretki, zbudowany z trzech części z tworzyw sztucznych.

   Wikipedia informuje: „Ustnik (zwany także kartridżem) posiada wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem zawierającym, glikol propylenowy (50% do 99,6%), glicerynę i opcjonalnie nikotynę (0% do 3,6%) oraz dodatki smakowe lub aromatyczne. Podczas "zaciągania się" przez użytkownika, mikroprocesor /…/ aktywuje zasilanie tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180 °C. Tworzy to aerozol, który jest inhalowany przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy, dodatek gliceryny zwiększa ten efekt. W niektórych modelach e-papierosów mikroprocesor aktywuje również znajdującą się na końcu urządzenia diodę LED, która symuluje żarzenie się papierosa.”

http://www.czasgarwolina.pl


            Zasadniczo rzecz biorąc e-papieros ma służyć odzwyczajeniu się od palenia tytoniu. Palacz ładuje do niego płyny z coraz mniejszym stężeniem nikotyny, aż do wygaszenia jej łaknienia. (Niezależnie od wyeliminowania nikotyny, e-papieros eliminuje 4000 szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym. E-papieros eliminuje tenże dym „raczący” biernych palaczy.)

            Aliści nasi palacze decydują się na używanie tej zabawki przede wszystkim z oszczędności. Gadżet ten kosztuje 100 zł, płyn zaspokajający miesięczne zapotrzebowanie – około 40 zł dla osoby. Można to porównać z kwotą 600 zł miesięcznie wydawaną w domu rodzinnym mojego rozmówcy na tradycyjne palenie.

             I pewnie dlatego e-papierosy zostały zaatakowane w mediach – zmniejszenie spożycia tytoniu to dla państwa spadek wpływów z akcyzy na wyroby tytoniowe. Również koncerny tytoniowe nie są zainteresowane ich popularyzacją. Argumenty o nieprzebadaniu nowego wynalazku przez agendy państwowe pachną stręczycielstwem nikotyny.

http://www.czasgarwolina.pl             Rozmówcy relacjonujący działanie e-papierosów podają występowanie pewnych niechcianych ich działań, (np. osadu nazębnego, bolesności zębów) które ustępują po rezygnacji z najtańszych płynów.

             Lekarze chorób układu oddechowego bilans przejścia z palenia tytoniu na e-papierosy jako z reguły korzystny.

                                                                                                                                               Andrzej Dobrowolski

 

„Hedonizm współczesnego świata wydaje się gorliwym i wyczerpującym poszukiwaniem mdłości.”

Mikołaj Davila

.