8 sierpnia 2022r. Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
M.R. - 25 lat minęło...
"Gdy kiedyś wspomnisz przyjaciół swych,
dotkniesz munduru, poczujesz łzy..."W tym roku mija 25 lat od powstania Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy w Diecezji Siedleckiej. Z tej okazji jest organizowany Zlot XXV – lecia DHiH.  Odbędzie się on w Międzyrzeczu Podlaskim i Białej Podlaskiej w dniach 19 – 20 września bieżącego roku. Będzie okazją do wspomnień i odświeżenia  znajomości  z młodzieńczych lat.

Na zlot zaprasza kapelan DHiH ks hm Marian Daniluk, twórca m. in. drużyn żeńskiej i męskiej w Garwolinie. Ksiądz Marian był wikariuszem parafii Garwolin w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Moje pokolenie pamięta jego dodające otuchy  kazania, piętnujące nadużycia ówczesnych komunistycznych władz. Dlatego też młodzi ludzie, niejednokrotnie członkowie kontrolowanego przez władze  ZHP garnęli się do Duszpasterstwa, które kultywowało tradycje i ideały przedwojennego polskiego harcerstwa.  Za przynależność do Duszpasterstwa członkowie drużyn garwolińskich często byli szykanowani w swoich szkołach, nachodzeni przez milicję i SB, szantażowani i zastraszani. Mimo tego pozostali wierni swoim harcerskim ideałom.

Przez pewien czas ponad dwadzieścia lat temu również byłem harcerzem DHiH im. Męczenników Podlaskich w Garwolinie. Od tamtych czasów minęło wiele lat. Trochę jak przez mgłę pamiętam spotkania w harcówce na plebani, harcerskie msze św. w kaplicy św. Józefa, ogniska i biwaki. Możliwość powspominania tych czasów da na pewno Zlot XXV – lecia.

szyscy którzy choć przez chwilę należeli do Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy mogą wziąć udział w zlocie wraz ze swoimi rodzinami. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zlotdhih.pl  . Na stronie zlotu można również zapoznać się z programem oraz pobrać kartę zgłoszeniową, a także zadać pytania organizatorom. Termin zgłoszeń upływa 19 sierpnia bieżącego roku.

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!
Michał Rękawek