14 sierpnia 2022r. Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Święto 1 PSK - Monika Gajewska
Już w najbliższy weekend, 10–11 maja, w Garwolinie po raz kolejny obchodzone będzie święto 1. Pułku Strzelców Konnych. Głównym organizatorem święta jest Stowarzyszenie Historyczne im. 1. Pułku Strzelców Konnych. Współorganizatorami obchodów są starosta garwoliński, burmistrz Garwolina, Wojskowy Komendant Uzupełnień oraz prezes ŚZŻAK Obwodu Gołąb. 

Organizatorzy postanowili podtrzymać uroczystą formę obchodów święta. – Podobnie jak w latach ubiegłych obchody będą dwudniowe. – Chcemy, aby do harmonogramu obchodów święta na stałe wpisała się sobota w Koszarach. Tego dnia po południu zapraszamy do Zespołu Szkół nr 2 w Koszarach, gdzie rozpoczniemy obchody programem artystycznym przygotowanym przez uczniów szkoły. O 17.00 przed gmachem sądu, pod pomnikiem upamiętniającym 1. PSK, zostanie zapalony ogień pamięci dla żołnierzy garwolińskiego Pułku – zapowiada Przemysław Makulec ze Stowarzyszenia.

O godzinie 18.00 na terenie OSP w Leszczynach rozpoczną się popisy kawaleryjskie w wykonaniu sekcji konnej 1. PSK Siedlce. Dzień zakończy spotkanie integracyjne przy ognisku.
 

Główne uroczystości święta pułkowego tradycyjnie zaplanowano na niedzielę. O godzinie 10.00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry OSP Garwolin. Po mszy uczestnicy święta oraz zaproszeni goście udadzą się pod kamień Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty.  – Na zakończenie uroczystości zapraszamy wszystkich miłośników historii, wojska i kawalerii do obejrzenia prezentacji sprzętu Pułku i wyposażenia wojskowego z lat 1918 -1939 – dodaje Przemysław Makulec.

 

 

Kontakt w sprawie Święta Pułku:

Przemysław Makulec

Tel. 609 820 526
http://www.czasgarwolina.pl.

 

Monika Gajewska